Hungarian classes for adults

Our school is launching online Hungarian language courses for adults from the Fall semester of 2020. All classes are taught by highly qualified native speaking Hungarian as a Foreign Language teachers.

The 60 minutes-long classes’ tuition fee is $15/class.

• Beginner Hungarian language course (Level A1-A2) – Wednesdays, 6:30pm EST (USA, New York time)
  • Beginner Hungarian language course (Level A1) – Wednesdays, 7:30pm EST (USA, New York time)
  • Beginner Plus Hungarian language course (Level B1) – Saturdays, 11am EST (USA, New York time)
  • Beginner Plus Hungarian language course (Level A2) – Saturdays, 6pm EST (USA, New York time)

Other levels and times can be requested.

If you would like to learn Hungarian with us, please fill out this form.

Iskolánk a 2020-as őszi félévétől felnőttek számára is indít online magyar kurzusokat, igény szerint több szinten. Minden csoportot nagy tapasztalattal rendelkező, magyar mint idegen nyelv és magyar szakos tanárok tanítanak. A 60 perces foglalkozások díja $15.

• Kezdő magyar nyelvtanfolyam (A1-A2 szint)  – szerdánként, 18:30 órakor (USA keleti parti idő)
  • Kezdő magyar nyelvtanfolyam (A1 szint) – szerdánként, 19:30 órakor (USA keleti parti idő)
  • Haladó magyar nyelvtanfolyam (B1 szint) – szombatonként, 11:00 órakor (USA keleti parti idő)
  • Haladó magyar nyelvtanfolyam (A2 szint) – szombatonként, 18:00 órakor (USA keleti parti idő)

Igény szerint további szintek és időpontok is lehetségesek.

A jelentkezéshez kérjük az alábbi űrlapot kitölteni.